Если честно я не смог прочитать некоторые фразы и некоторые слова в предложениях мне показались не совсем уместными но я решил оставить все как есть. Грамматические, синтаксические, смысловые и речевые ошибки тоже не трогал вообщем оригинал можно сказать. И заранее извиняюсь если, что не так уж очень плохо видно, что там написано.
Ռուսաստանի Լիպեցկ քաղաքում ապրող մայրիկիս
Սիրելի Մայրիկ իմ ճակատագրի մասին հնարավորս տեղեկություն ունես։ Մի մարդ չեղավ ինձ հայաստանում պահի։ Ինձ ծառայելու համար Լեռնային Ղարաբաղի, Մարտակերտի շրջան են ուղարկել։ Էտ որվանից իմ թթու օրերը սկսվեց։ Հրամանատարները և հին ծառայողները առաջին օրվանից սկսեցին ինձ ճնշել։ Մի խոսքով Հայաստանում Ղարաբաղցոնց ինչ հարաբերություն են ցույց տալիս ստեղ ել նույնպես հլա մի քիչ էլ վատ։ Ինձ շուշուտ ծեծի են և վատ-վատ խոսքերով քֆուրներ են տալիս։ Զինվորների միջև հիվանդությունը և մահադեպքերը ավելացել**։ Մի տեղ ուտելուց ել ասում են, սպասեք Արտասահմանից ստանալուց հետո կտանք, դրա համար էլ ես չդիմացա զորամասը լքեցի։ Հայաստան էի ուզում գնայի **** ճամփում մոլորվեցի և Ադրբեջանի զինվորները ինձ գերի բռնեցին։ Արթեն մի քանի օրա ես գերի եմ։ Ես արդեն Հայաստան չեմ կարող վերադառնալ ինձ այնտեղ կդատեն։ Դրա համար էլ Մայրիկ ես ուզւմ էմ քեզ մոտ գալ, դու Ռուսաստանում ընենց մի նստի, ըտեղի պաշտոնավոր մարդկանց ասա թող ինձ օգնեն։ Շատ շտապ կարմիր խաչի հետ կապ ստեղծի հնարավոր ու նրանց օգնությամբ երորդ ստորագրություն ուղարկեն։ Մայրիկ ողջ եղիր, քույրիկիս ասա չտխրի։ Ինձ այստեղ չեն նեղացնում, ջուր և ուտելիք ժամանակին են տալիս են։
Ասատրյան Համբարցում Մնացականի и подпись!
Попробую сам же проанализировать письмо. Вы уж простите меня но мне кажется, что сын не может такое написать матери, ««Հրամանատարները և հին ծառայողները առաջին օրվանից սկսեցին ինձ ճնշել։»» ну это еще понять можно (хотя тоже очень спорно) но вот это ««Ինձ շուշուտ ծեծի են և վատ-վատ խոսքերով քֆուրներ են տալիս։»» какой сын матери такое напишет а? Да и кроме того, этому против даже самое маленькое, но все-же чувство достоинства. Идем дальше ««Ես արդեն Հայաստան չեմ կարող վերադառնալ ինձ այնտեղ կդատեն։»» что правда то правда здесь его ждет трибунал за дезертирство и пожизненное заключение в случае если его признают изменником родины! Мне кажется это не он писал, а если и он то его качественно обработали (разумеется физически или я не знаю каким-то новым способом) да и вообще заметьте письмо с явным анти-Армянским акцентом и пропагандой рассчитанной на Арцахцев, к этой мысли меня с подвигнула фраза ««Մի խոսքով Հայաստանում Ղարաբաղցոնց ինչ հարաբերություն են ցույց տալիս ստեղ ել նույնպես հլա մի քիչ էլ վատ։»» если разумеется я правильно интерпретирую его слова, да и кроме того нет не одного слова ««Մամ ջան»» или что-то типа этого, что очень присуще служащим ребятам и тем более, как мне кажется пленным, как то слишком официально написано. Кстати Серж его мать живет в Липецке, ты тоже кажется там проживаешь? Как тебе кажется, может встретится с матерю Амбарцума и предложить чем помочь а? Да и заодно узнать поподробней, что да как а? (хотя, нет, сейчас может не самый подходящий момент, ей наверное не да этого) и кстати кто может проанализировать почерк на бумаге (помоему есть такое направление в психологии).
Делай что должен и пусть будет что будет!!!