Генрих Бабаджанян » 24 апр 2009, 20:35
Այսօր Ապրիլի 24-ին հիշեցի իմ մանկությունը: Իհարկե, դա եղեռնի հետ ոչ մի կապ չունի, բայց առժե վերհիշել, թե ինչպես են իմ ծնողները իրենց զավակների մեջ սերմանել հայրենասիրության ոգին:
Հիշում եմ մորս խրատական խոսքերը, երբ վազում էի փողոց խաղալու,-
- Քեզ լավ պահիր, վատություն մի' արա ուրիշների, որ չհայհոյեն ո'չ ծնողներիդ, ո'չ հանգուցյալներիդ:
Երբ մի քիչ մեծացա, և մեկ-մեկ կռվում էինք հարևան գյուղերի ադրբեջանցի հասակակից պատանիների հետ, և քանի որ նրանք մեզ իրենցից տարբերում է էինք ավելի շատ, ոչ թե՝ հայ, կամ թուրք, այլ՝ հայ և մուսուրման , խրատում էին մեզ հետևյալ խոսքերով,-
-Այնպես արեք, որ չպղծեն մեր հավատը և չհայհոյեն մեր Աստծուն:
Հետագայում, երբ հնարավորություն ստացանք գնալու ուրիշ հանրապետություններ, ավելացան խրատների թիվը մեր ծնողների կողմից,-
-Բարձր պահեցեք մեր ազգի պատիվը, այն ամենից թանկն է հայի համար, մանավանդ, երբ գըտնվում ես ուրիշ երկրում, ուրիշ ազգերի շրջապատում:
Այժմ, երբ հայության մեծ մասը սըփռված է ամբողջ աշխարհով մեկ, հիշելով ծնողներիս սուրբ պատգամը, ուզում եմ խնդրել մեր սփյուռքահայ երիտասարդությանը,-
-Բարձր պահեցեք մեր ազգի պատիվը, այն ամենից թանկն է հայի համար, մանավանդ, երբ գըտնվում ես ուրիշ երկրում և ուրիշ ազգերի շրջապատում: